Mikulov

Mikulov leží ve členitém terénu na jižním okraji Pavlovských vrchů, asi 18 km od okresního města Břeclav, na hranicích s Rakouskem. Jeho dominantou je zámek s muzeem vinařství, dále pak Svatý kopeček a vrch Turold, které jsou přírodní rezervací, a menší vápencový pahorek se zříceninou Kozí hrádek, odkud je krásný výhled na celé město.

Mikulovská oblast je významnou vinařskou oblastí. Každoročně sem míří stálí více milovníků vína. Vinohrady jsou vysazeny v ideálních polohách na úpatí Pálavy, které patří stále k nejteplejším místům jižní Moravy.

Samotný Mikulov je vinařskou obcí. Událostí roku je především v období burčáků Pálavské vinobraní, které se zde koná každým rokem v měsíci září. Jeho obliba je tak velká, že ubytování je nutné si zamluvit dlouho předem. Velkou roli hrála ve městě židovská obec, která se postupem času stala jednou z nejvýznamnějších na Moravě. Památkou na toto období je židovské ghetto, barokní synogoga a velký židovský hřbitov.

Dnešní Mikulov se svým historickým centrem a památkami, malebnými zákoutími, spoustou kavárniček a posezení při vínečku se tak stal pro turisty lákadlem s nezapomenutelnou atmosférou.

Tipy na výlety

Pálava

Pavlovské vrchy (Pálava) se svým nevyšším vrcholem Děvín (549 m. n. m.) tvoří dominantu jinak rovinatého jihu Moravy. Podloží je tvořeno vápencem a v oblasti se vyskytuje množství chráněných živočichů a rostlin. Proto byla Pálava vyhlášena chráněnou krajinnou oblastí a je součástí Biosférické rezervace Dolní Morava UNESCO. Z Děvína je krásný výhled na Novomlýnské nádrže. Mušovká a Novomlýnská nádrž slouží k rekreaci a Věstonická je ornitologickou rezervací.

Tato oblast je přístupná celoročně a je možné ji projít pěšky v podobě celodenního výletu (Mikulov-Dolní Věstonice cca 12 km – 4 hodiny)

Tipy na výlety

Lednicko-valtický areál

V bezprostřední blízkosti se nachází unikátní krajinářské dílo celosvětového měřítka Lednicko-valtický areál. Tento rozsáhlý, ničím neohraničený park budoval šlechtický rod Lichtenštejnů, který přichází na Moravu v roce 1249. Svou rozlohou cca 280 km2 je považován za nejrozsáhlejší člověkem komponovanou krajinu v Evropě a pravděpodobně i na světe. Právem tak byl v roce 1996 zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Na své si tady přijde každý, kdo miluje historii, památky, cykloturistiku, pěší turistiku, rybaření, plavbu na lodi či koňskými povozy. Kromě těch nejznámějších dvou staveb, kterými jsou zámek v Lednici (letní sídlo Lichtenštejnů) a ve Valticích (zimní sídlo), má návštěvník možnost poznat také další neméně atraktivní drobné stavby, tzv. salety, které nesloužily k obývání, ale k odpočinku, zastavení během lovů či sloužily jako hospodářská stavení.

Minaret, Maurská vodárna, Janův hrad, Lovecký zámeček, Rybniční zámeček, Chrám Tří Grácií, Rendez-vous, Kaple Sv. Huberta, Nový dvůr, Belveder, Hraniční zámeček, Zámeček Pohansko, Kolonáda, Apollonův chrám, Obelisk, Zámeček Lány. Všechny tyto historické objekty jsou citlivě rozesety do krajiny. Do celého komplexu zapadá i Boří les a soustava Lednických rybníků.

Tipy na výlety

Rakousko

Pro ty, kteří hledají výletní cíle i za našimi hranicemi, čekají zajímavé nabídky v příhraniční oblasti Rakouska. Severně od Vídně se nachází oblast Laa a okolí Weinvirtelu. Rozmanitost tohoto regionu zve k pozastavení. Klid, odpočinek nebo aktivní dovolená – to vše tento region nabízí.

Je spojen také se šlechtickým rodem Lichtenštejnů, kteří dodnes vlastní knížecí sklepy ve Wilfersdorfu a stále zde vína produkují. Na zdejších vinicích pěstují, mimo jiné, pro tuto oblast typickou odrůdu Grüner Veltliner s označením geografického původu vína – Weinviertel DAC.

Lehce kopcovitá krajina nabízí pěší túry, cyklistické trasy různých stupňů náročnosti a láká k objevování přírody, ale i tradičních sklepních uliček. Milovníci dobrého vína a gastronomie si tu přijdou na své. Pohostinnost místních lidí, zdejší tradice, nabídka bioproduktů a pochoutek Vás určitě pohladí na duši.

Ať už strávíte svůj čas vyjížďkami na kolech cyklostezkami lemovanými vinicemi nebo budete odpočívat v nedalekých termálních lázních Laa an der Thaya, budete s volbou určitě spokojeni.

Tipy na výlety

„Cibulová slavnost, Dýňová slavnost, Mikulášský průvod“ apod.

Vídeň

Samostatnou kapitolou je 87 km vzdálená Vídeň. Historické centrum rakouské metropole bylo v roce 2001 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Poutavá historie, památky, divadla, galerie a muzea, ale také zábavní parky, tržnice a spousta moderních obchodů a stylových kaváren. To vše najdete ve Vídni. Mezi nejvyhledávanější místa patří Katedrála Sv. Štěpána, Belveder, císařský palác Hofburg, Albertina, Vídeňská státní opera, Schönbrunn, zábavní park Prátr a nespočet dalších. Vyhlášenou událostí jsou tradiční vánoční trhy, které jsou rozmístěny na mnoha místech metropole.

V každoročně zveřejňovaném celosvětovém žebříčku měst podle kvality života patří Vídni již po několikáté první příčka.

Tipy na výlety